Return to Competition Results

European Championships Results

2017 – Sofia, Bulgaria

20th – 23rd April

3 Gold, 1 Silver, 6 Bronze 

Gold

  • Junior Female Team Pattern(Elle Trinder, Dannielle. Gallagher, Alex Marshall, Catriona McRoberts & Erin Logan)
  • Michael McRoberts (Senior Male 1st Degree Pattern)
  • Gilles Brown (Senior Male -85kg Sparring)

Silver

  • Katrina Carr (Senior Female -50kg Sparring)

Bronze

  • Senior Female Team Power(Stephanie Willis, Katrina Carr, Sarah Curtis, Megan Brown)
  • Senior Male Team Pattern(Jason Munro, Iain O’Hare, Stewart Mellon, Michael McRoberts, Kieran Cain)
  •  Catriona McRoberts (Junior Female 1st Degree Pattern)
  • Emma Fraser (Junior Female Power)
  • Michael McRoberts (Senior Male -63kg Sparring)
  • Iain O’Hare (Senior Male -70kg Sparring)

 

 

2016 – Tampere, Finland

28th April – 1st May

1 Gold, 1 Silver, 6 Bronze

Gold

  • Katrina Carr (-50kg Individual Junior Female Sparring)

Silver

  • Junior Female Team Power

Bronze

  • Michael McRoberts (Individual Senior Male 1st Degree Pattern)
  • Dannielle Gallacher (Individual Junior Female 1st Degree Pattern)
  • Katrina Carr (Individual Junior Female 2nd Degree Pattern)
  • Junior Female Team Pattern
  • Michael McRoberts (Individual Senior Male -63kg Sparring)
  • David Gray (Individual Senior Male -85kg Sparring)

 

2015 – Motherwell, Scotland

22nd – 25th October

1 Gold, 5 Silver, 7 Bronze

Gold

  • Katrina Carr ( Individual Junior Female -50kg Sparring)

Silver

  • Michael McRoberts (Individual Junior Male 1st Degree Pattern)
  • Caitlin McGhee (Individual Senior Female Power)
  • Iain O’Hare (Individual Senior Male -70kg Sparing)
  • Gilles Brown (Individual Senior Male -78kg Sparing)
  • David Gray (Individual Senior Male -85kg Sparing)

Bronze

  • Liam King (Individual Senior Male 2nd Degree Pattern)
  • Katrina Carr (Individual Junior Female 2nd Degree Pattern)
  • Junior Female Team Pattern
  • Alexander Gray (Individual Senior Male -63kg Sparring)
  • Elle Trinder (Individual Junior Female -65kg Sparring)
  • Senior Female Team Sparring
  • Stephanie WIllis (Individual Senior Female Power)
  • Senior Female Team Power

 

2014 – Riccione, Italy

24th – 27th April

1 Gold, 1 Silver, 3 Bronze

Gold

  • Katrina Carr (-45kg Individual Junior Female Sparring)

Silver

  • Caitlin McGhee (Individual Junior Female Power)

Bronze

  • Alexander Gray (-63kg Individual Senior Male Sparring)
  • Stephanie WIllis (Individual Senior Female Power)
  • Senior Female Team Power

 

2013 – Skovde, Sweden

3rd – 5th May

3 Gold, 2 Silver, 6 Bronze

Gold

  • Katrina Carr (-45kg Individual Junior Female Sparring)
  • Greg Spark (Individual Junior Male Power)
  • Gilles Brown (Individual Senior Male -78kg Sparring)

Silver

  • David Gray (Individual Junior 1st Degree Pattern)
  • David Gray (Individual Junior Male +75kg Sparring)

Bronze

  • Gordon Trinder (Individual Junior 2nd Degree Pattern)
  • Katrina Carr (Individual Junior Female Power)
  • Junior Male Team Pattern
  • Junior Male Team Sparring
  • Junior Female Team Power
  • Junior Male Team Power

 

2012 – Maribor, Slovenia

19th – 22nd April

1 Gold, 0 Silver, 8 Bronze

Gold

  • Junior Male Team Power

Silver

Bronze

  • Melissa Brown (Individual Senior Female 1st Degree Pattern)
  • Alexander Gray (Individual Senior Male -63kg Sparring)
  • Rachel Morning (Individual Senior Female -70kg Sparring)
  • Greg Spark (Individual Junior Male Power)
  • Junior Female Team Pattern
  • Junior Male Team Pattern
  • Junior Male Team Sparring
  • Junior Female Team Power

 

2011 – Bratislava, Slovakia

20th – 23rd October

0 Gold, 0 Silver, 2 Bronze

Gold

Silver

Bronze

  • Rachel Morning (Individual Junior Female Power)
  • Junior Female Team Power

 

2010 -Skovde, Sweden

30th April – 2nd May

1 Gold, 1 Silver, 7 Bronze

Gold

  • Senior Female Team Power

Silver

  • Gillian McIlvaney (Individual Senior Female +70kg Sparring)

Bronze

  • Iain O’Hare (Individual Junior Male -52kg Sparring)
  • Alexander Gray (Individual Junior Male -63kg Sparring)
  • Gilles Brown (Individual Junior Male +70kg Sparring)
  • Sarah Farren (Individual Junior Female Power)
  • Senior Male Team Pattern
  • Junior Female Team Pattern
  • Junior Female Team Sparring

 

2009 – Benidorm, Spain

24th – 26th April

0 Gold, 1 Silver, 5 Bronze

Gold

Silver

  • Mark McGeachie (Individual Senior Male 2nd Degree Pattern)

Bronze

  • Samantha Merritt (Individual Senior Female 2nd Degree Pattern)
  • Michelle Redmond (Individual Senior Female -52kg Sparring)
  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)
  • Lana Thompson (Individual Senior Female Special Technique)
  • Senior Team Traditional Sparring

 

2008 – Wroclaw, Poland

16th – 18th May

1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)

Silver

  • Julia Cross (Individual Senior Female 4th Degree Pattern)

Bronze

  • Samantha Merritt (Individual Junior Female 2nd Degree Pattern)

 

2007 – Poprad, Slovakia

27th – 29th April

2 Gold, 2 Silver, 7 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)
  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)

Silver

  • Mark McGeachie (Individual Senior Male 1st Degree Pattern)
  • Martin McDonald (Individual Senior Male Special Technique)

Bronze

  • Gillian Alexander (Individual Senior Female 2nd Degree Pattern)
  • Ronnie Roy (Individual Senior Male 2nd Degree Pattern)
  • Jason Munro (Individual Junior Male 1st Degree Pattern)
  • Senior Female Team Pattern
  • Michelle Redmond (Individual Senior Female -52kg Sparring)
  • Gillian Alexander (Individual Senior Female +70kg Sparring)
  • Gillian Alexander (Individual Senior Female Power)

 

2006 – Constanta, Romania

2nd – 4th May

1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)

Silver

  • Michelle Redmond (Individual Senior Female -52kg Sparring)

Bronze

  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)
  • Gillian Alexander (Individual Senior Female +70kg Sparring)

 

2005 – Terracina, Italy

22nd – 24th April

1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)

Silver

  • Mark McGeachie (Individual Senior Male 1st Degree Pattern)

Bronze

  • Shanthy Sooriasegaram (Individual Senior Female 1st Degree Pattern)
  • Gillian Alexander (Individual Senior Female Power)

 

2004 – Tampere, Finland

14th – 16th May

1 Gold, 0 Silver, 2 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)

Silver

Bronze

  • Michelle Redmond (Individual Senior Female -52kg Sparring)
  • Jill Sommerville (Individual Senior Female 2nd Degree Pattern)

 

2003 – Rijeka, Croatia

11th – 13th April

0 Gold, 1 Silver, 1 Bronze

Gold

Silver

  • Zied Miled (Individual Junior Male Special Technique)

Bronze

  • Mark McGeachie (Individual Junior Male 1st Degree Pattern)

 

2002 – Trebon, Czech Republic

3rd – 5th May

3 Gold, 1 Silver, 1 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)
  • Stevie-Lee Orr (Individual Junior Female 2nd Degree Pattern)
  • Gillian Alexander (Individual Junior Female Power)

Silver

  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)

Bronze

  • Gillian Alexander (Individual Junior Female +60kg Sparring)

 

2001 – Villajayosa, Spain

26th – 29th April

1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)

Silver

  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)

Bronze

  • Lisa Peach (Individual Junior Female 1st Degree Pattern)
  • Lisa Peach (Individual Junior Female -60kg Sparring)

 

2000 – Edinburgh, Scotland

11th – 14th May

3 Gold, 1 Silver, 13 Bronze

Gold

  • Julia Cross (Individual Senior Female 3rd Degree Pattern)
  • Julia Cross (Individual Senior Female -58kg Sparring)
  • Junior Female Team Power 

Silver

  • Louise Davidson (Individual Junior Female 1st Degree Pattern)

Bronze

  • Martin McDonald (Individual Senior Male 1st Degree Pattern)
  • Stevie-Lee Orr (Individual Junior Female 2nd Degree Pattern)
  • Junior Female Team Pattern
  • Junior Male Team Pattern
  • Michelle Redmond (Individual Senior Female -52kg Sparring)
  • Gillian Pettigrew (Individual Senior Female -70kg Sparring)
  • Brent Lyon (Individual Senior Male -80kg Sparring)
  • Robert Watson (Individual Junior Male -70kg Sparring)
  • Senior Female Team Sparring
  • Junior Female Team Sparring
  • Martin McDonald (Individual Senior Male Special Technique)
  • Junior Female Team Special Technique
  • John McIlvaney (Individual Senior Male Power)